Audyt wewnętrzny – jak efektywnie go prowadzić i zwiększyć wartość instytucji finansowej?

Optymalizacja procesów, zwiększenie konkurencyjności firmy — to słyszymy obecnie cały czas. I będziemy słyszeć w przyszłości, ponieważ nowe technologie znacząco wpływają na kolejne  obszary działalności firm. Innowacje technologiczne dotarły również do dziedziny audytu, pomagając organizacjom być bardziej elastycznymi w reagowaniu na problemy rynkowe.

Poprawa przepływu informacji, zarządzanie zaleceniami audytowymi i egzekwowanie ich wdrożenia, nowe cyfrowe rozwiązania obecnie wlewają się do obszaru, który dotychczas był raczej konserwatywny. Wprowadzenie innowacyjnych rozwiązań audytowych jest szczególnie stosowne w instytucjach finansowych, ponieważ stale potrzebują one wglądu w czasie rzeczywistym swoich działań, aby sprostać regulacjom rynkowym i przekazywać  informacje na wskroś swojej wielopoziomowej struktury.

Instytucje finansowe to wyjątkowe podmioty biznesowe ze względu na ich wielopoziomową strukturę organizacyjną, jak również ciągle zmieniający się krajobraz regulacji, którym podlegają. Według badania Deloitte Audit Value Survey, 91% członków komitetów audytowych zgadza się, że audyty ich firmowych sprawozdań finansowych ujawniają obszary, które ich firmy mogłyby robić inaczej lub lepiej. Ponadto, 46% menadżerów najwyższego szczebla i 62% członków komitetów audytowych twierdzi, że bez audytu przegapiliby ważne informacje o znaczących zmianach rynkowych lub branżowych, nieefektywnościach lub ryzykach. Dodatkowo, 79% menedżerów najwyższego szczebla i 94% członków komitetów audytowych stwierdza, że uczynienie wniosków audytowych ze sprawozdań finansowych bardziej przejrzystymi w ich organizacjach poprawiłoby wydajność ich firm.

Koniec ery papieru lub arkuszy Excel

Tradycyjne metody zbierania, synchronizowania i analizowania informacji już nie spełniają swojej roli. Raporty papierowe czy wymiana korespondencji e-mail w celu sprawdzenia postępów prac związanych z wdrożeniem zaleceń audytowych są nieefektywne.

Doradztwo lub monitorowanie i okresowe raportowanie o ryzykach i skutkach podjętych działań to tylko niektóre z procesów, które są analizowane pod kątem ich efektywności i ograniczeń. Dotychczas pracowaliśmy na standardowych narzędziach wymagających tworzenia i utrzymania wielu różnych dokumentów roboczych, dla których dane są zbierane telefonicznie, e-mailem lub podczas bezpośredniej kontroli.

Wprowadzanie zaleceń do pliku Excel po każdym zakończonym audycie i wysyłanie ich do poszczególnych jednostek w organizacji odpowiedzialnych za ich wdrożenie jest bardzo czasochłonnym procesem. Ponadto, komunikacja e-mailowa, opisywanie wniosków, wpisywanie wykonania zadania w oddzielnych dokumentach czy ręczne tworzenie raportów dla zespołu zarządzającego — to wszystko sprawia, że cały proces jest nieefektywny i powoduje irytację lub frustrację wśród pracowników i menedżerów.

Instytucje finansowe przed dużymi zmianami

Globalnie — dla jednej trzeciej banków jest to ostatnia szansa na wprowadzenie nowych modeli biznesowych, poprawę nieorganicznego wzrostu lub przeprowadzenie gruntownej restrukturyzacji. Rentowność branży już nie rośnie, zaufanie klientów do tradycyjnych instytucji finansowych słabnie; wzrost wolumenów sprzedaży już zwolnił. Wszystko to wskazuje, że sektor finansowy stoi w obliczu końca korzystnych warunków ekonomicznych.

Co to oznacza dla rynku? Potencjalny spadek koniunktury gospodarczej i rosnące koszty zmian regulacyjnych oznaczają, że tylko instytucje silne kapitałowo, kosztowo efektywne i innowacyjne mają szansę utrzymać się, dostosowując się do oczekiwań klientów.

Zgodnie z przeglądem McKinsey Global Banking Annual Review 2019, polski sektor bankowy przede wszystkim potrzebuje wyboru narzędzi, które pomagają optymalizować koszty. Podstawowym zagadnieniem jest znalezienie odpowiedzi na pytanie o obecny etap rozwoju i o ich rolę w całym środowisku. W porównaniu z zwinymi fintechami, sektor bankowy ma trochę do nadrobienia.

Wzrost rynku rozwiązań GRC

Nowoczesne technologie ścigają się, aby odpowiedzieć na potrzeby zarządów. Raport opublikowany przez MarketsandMarkets na temat rozwoju narzędzi mających na celu automatyzację obszarów GRC (Governance, Risk, Compliance) pokazuje, że w ciągu najbliższych kilku lat ten segment rynku prawie podwoi swoją wartość. W 2019 roku wynosiła ona 31,5 miliarda dolarów, a prognozy wskazują, że w 2024 roku możemy spodziewać się wzrostu do 51,5 miliarda dolarów.

Warto wspomnieć, że procesy automatyzacji GRC w obszarach audytu wewnętrznego i procesów zgodności w całej firmie mogą tworzyć dodatkową wartość biznesową. Dlaczego? Procesy są elastyczne, bardziej efektywne i mogą szybciej reagować na cyfrowe wyzwania i konkurencję ze strony  wielu fintechów.

Zaawansowana analityka poprawiająca działanie i efektywność kosztową

Automatyzacja monitorowania zaleceń audytowych, zbieranie wszystkich niezbędnych danych w jednym miejscu czy bezpośredni dostęp do raportów — to tylko niektóre z powodów, dla których warto rozważyć wdrożenie aplikacji pomagających zarządzać zaleceniami audytowymi. Holistyczna wiedza o postępach prac i możliwość analizy zmian w okresach czasu umożliwia skuteczne zarządzanie ryzykiem.

Systemy wspierające procesy audytowe znacząco poprawiają obecny proces monitorowania zaleceń audytowych, a utrzymywanie dotychczasowych plików danych, na podstawie których były tworzone, staje się zbędne. Powiadomienia automatycznie wysyłane przez system w określonych terminach usprawniają proces zarówno dla audytora, jak i jednostek wdrażających zalecenia.

Wdrożenie narzędzi, które pozwalają na odpowiednią konfigurację i zarządzanie procesami, pozwala organizacjom skutecznie wspierać lub zastępować istniejące ręczne działania, a tym samym stanowić podstawę do dokładniejszych decyzji w stosunkowo krótszym czasie.

Rozwiązania biznesowe

Platforma AdaptiveGRC oferuje szereg modułów ułatwiających zarządzanie działaniami GRC w Twojej firmie.

Pozwól nam dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Wypełnij poniższy formularz.
ZAREZERWUJ KONSUTLACJĘ

Usprawnij swoje działania GRC dzięki AdaptiveGRC
Uzyskuj szybsze wyniki.

 • Wypełnij formularz.
 • Nasz konsultant wspólnie z Tobą określi potrzeby Twojej firmy.
 • Zaplanujemy demonstrację produktu, aby pokazać wymagane funkcje.
 • Pozyskamy Twoją opinię i dostosujemy narzędzie do Twoich potrzeb.
Wypełnij formularz

  Administratorem Twoich danych osobowych jest C&F S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności C&F S.A.

  NASZE RECENZJE

  Przeczytaj recenzje, aby dowiedzieć się, co użytkownicy myślą o naszych rozwiązaniach.

  Niezwykle efektywne oprogramowanie GRC w atrakcyjnej cenie

  AdaptiveGRC oferuje dużą elastyczność w obsłudze procesów GRC i audytu. Produkt jest stale rozwijany, a klienci regularnie otrzymują dostęp nowe możliwości i funkcjonalności. Co więcej, cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do innych produktów na rynku. Zespół wsparcia jest elastyczny i odpowiednio reaguje na potrzeby klientów.

  Sebastian B. Dyrektor Generalny | Bezpieczeństwo komputerowe i sieciowe

  Wszechstronna platforma do zarządzania ryzykiem i zgodnością

  Korzystałem z modułów AdaptiveGRC do zarządzania zgodnością i ryzykiem przez ponad rok. Wdrożenie przebiegło płynnie, a zespół wsparcia zawsze służył pomocą. Szczególnie cenię sobie funkcjonalności oferowane przez AdaptiveGRC – wszystkie procesy GRC są zarządzane za pomocą jednego narzędzia, które korzysta z jednej bazy danych. Narzędzie to pomogło mojej organizacji obniżyć koszty operacyjne i lepiej zrozumieć ryzyka.

  Marcin K. Dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji | Usługi finansowe

  Doskonałe narzędzie do kontroli zgodności

  Niesamowite jest to, że dzięki AdaptiveGRC zarządzanie indywidualnymi ocenami można skrócić z dni do minut. Narzędzie umożliwia generowanie raportów dla różnych interesariuszy, zawierających wybrane dane z wyników ocen. Bardzo doceniam możliwość tworzenia list specyfikacji zgodności dla kontraktów z dostawcami czy wewnętrznych działów.

  Jasween K. Zgodność w branży farmaceutycznej

  AdaptiveGRC wspiera firmy ubezpieczeniowe w zarządzaniu ryzykiem i zgodnością

  Używałem AdaptiveGRC do wsparcia procesów zarządzania zgodnością w firmach ubezpieczeniowych, które musiały dostosować się do wymagajacych regulacji branżowych. Używałem też AdaptiveGRC do zarządzania i monitorowania procesów zarządzania danymi po wejściu w życie RODO. Doświadczyłem znacznego wzrostu efektywności w obu przypadkach.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia | Samozatrudnienie

  W nazwie AdaptiveGRC zawiera się wszystko

  Jak sugeruje nazwa, AdaptiveGRC to kompleksowe rozwiązanie GRC, które można dostosować do organizacji z różnych branż i różnej wielkości. Zespół AGRC wykonał znakomitą pracę, projektując i tworząc najlepsze w swojej klasie rozwiązanie GRC, które odpowiada na wyzwania dzisiejszego niepewnego i szybko zmieniającego się globalnego klimatu biznesowego. Współpraca z zespołem AGRC była przyjemnością, a wsparcie, które zapewnili, było wyjątkowe.

  D Scott C. Rozwój Biznesu | Biotechnologia

  Instytucje finansowe mogą znacznie skorzystać na AdaptiveGRC

  Cieszę się, że mogę używać AdaptiveGRC w mojej pracy. To dedykowane rozwiązanie jest bardzo pomocne każdemu, kto musi wypełnić kwestionariusz SREP. Dodatkowy czas, który zyskałem, był bezcenny. Design platformy również bardzo mi się podoba. Prostota użytkowania jest dużym plusem. Dzięki możliwości porównywania formularzy z poprzednich lat, mogłem skrócić czas potrzebny na wypełnienie nowego kwestionariusza. Ponadto, mogę monitorować postępy osób zaangażowanych w proces.

  Anna C. Szef Zespołu ds. Przestępstw Finansowych | Bankowość

  Świetne wsparcie dla firmy ubezpieczeniowej

  Moje ogólne doświadczenia są bardzo pozytywne. Czas i kontrola nad procesami, które zyskałem, są nieocenione. Podoba mi się, że platforma jest bardzo łatwa w obsłudze. Zdecydowanie pozwoliło mi to skrócić czas potrzebny na wypełnienie kwestionariusza SREP. Mogę również łatwo kontrolować status pracy moich członków zespołu, sprawdzać ich postępy i monitorować na bieżąco wydarzenia.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia

  Jesteś niezależnym audytorem wewnętrznym lub pracujesz w niewielkim zespole audytowym?
  Sprawdź AuditStarter od AdaptiveGRC:
  to nowoczesne i proste w obsłudze narzędzie audytowe,
  które pozwoli Ci porzucić Excela na rzecz bardziej efektywnej pracy.

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.