Jak wdrożyć zarządzanie ryzykiem dostawców w Twojej firmie w ośmiu krokach

Firmy potrzebują partnerów i rozwiązań, aby usprawnić swoje procesy, być bardziej konkurencyjnymi i efektywnymi, oraz pozwolić im skupić się na kluczowych działaniach.

Dostawcy, podwykonawcy i strony trzecie są stałym elementem biznesu, ale te relacje muszą być skutecznie prowadzone, szczególnie w celu zarządzania wszelkimi związanymi z nimi ryzykami.

Najlepszym sposobem na to jest wykorzystanie zasad z istniejących metodyk zarządzania ryzykiem dostawców. Najprostszym narzędziem zarządzania ryzykiem dostawcy jest aktualna i wiarygodna lista dostawców, która jest wykorzystywana w kluczowych decyzjach.

Oto 8 kroków do wdrożenia zarządzania ryzykiem dostawcy w Twojej organizacji: Krok 1: Utwórz listę dostawców

Krok 2: Sporządź listę usług, z których korzystasz

Krok 3: Połącz dostawców z usługami

Krok 4: Zidentyfikuj, którzy dostawcy będą podlegali pod proces profilowania ryzyka dostawcy

Krok 5: Stwórz listę wykonanych profili ryzyka dostawcy

Krok 6: Oceń ryzyka i zrozum, którzy dostawcy spełniają Twoje standardy

Krok 7: Zarządzaj ustaleniami i ustanów działania korygujące

Krok 8: Wdróż proces w swojej organizacji

Krok 1: Utwórz listę dostawców

Jest to prosta procedura, ale ważne jest, aby zawrzeć na niej wszystkich swoich dostawców. Uporządkuj ich w tabeli z nazwami firm, adresami, nazwiskami i adresami e-mail kluczowych kontaktów. Ważne jest, aby przyjąć standardowy format.

Krok 2: Sporządź listę usług, z których korzystasz

Jakich usług zewnętrznych używa Twoja firma? Lista powinna zawierać każdą usługę, którą Twoja organizacja otrzymuje od stron trzecich. Następnie ocen ważność usług dla Twojej organizacji. Zalecamy użycie skali numerycznej lub zestawu deskryptorów jakościowych dla tej oceny.

Krok 3: Połącz dostawców z usługami

Połącz dostawców z usługami, które świadczą. Te połączenia pozwolą Ci zidentyfikować dostawców, którzy wymagają szczególnej uwagi – na przykład tych, którzy dostarczają kluczowe usługi, mają dostęp do danych poufnych. Weź pod uwagę, że jeden dostawca może świadczyć wiele usług. Możesz znaleźć dostawcę bez przypisanych usług lub niektóre usługi bez przypisanych dostawców.

Jeśli tak, nasuwają się pytania:

 • Czy Twoja lista dostawców jest kompletna?
 • Czy Twoja lista usług jest kompletna?
 • Czy Twoja organizacja potrzebuje dostawców, do których nie przypisano usług?

Krok 4: Zidentyfikuj, którzy dostawcy będą podlegali pod proces profilowania ryzyka dostawcy

Dostawcy, którzy stanowią minimalne ryzyko, nie muszą  podlegać pod proces profilowania ryzyka dostawcy.

Profile ryzyka utworzone dla wszystkich innych dostawców pozwolą Ci jasno zobaczyć, jak krytyczne dla Ciebie są ich usługi i produkty dla Twojej firmy. To da Ci cenną perspektywę relacji i określi, jakiego rodzaju dostępu (fizycznego, IT, danych) udzielić każdemu dostawcy.

Krok 5: Stwórz listę wykonanych profili ryzyka dostawcy

Dla każdego dostawcy, który potrzebuje profilu ryzyka, użyj dwóch kryteriów do jego oceny:

 1. Jakie ryzyka przedstawia dostawca? Spójrz na jego dojrzałość organizacyjną, codzienne operacje biznesowe, reputacje i status finansowy.
 2. Jakie poziom krytyczności dla organizacji przedstawia  usługa, którą świadczy? Spójrz na jakość świadczonej przez niego usługę oraz istotnośćtej usługi dla sukcesu Twoej organizacji.

Następujące kryteria oceny ryzyka mogą być pomocne w budowaniu profili yyzyka. Możesz użyć wiedzy dostępnej w Twojej organizacji i wzbogacić dane dodatkowymi źródłami zewnętrznymi.

Ryzyka usług:

 • Zgodność (compliane) i ryzyka regulacyjne związane z usługą
 • Wpływ na klienta i finanse
 • Poziom krytyczności usługi dostarczanej przez dostawcę dla Twojej organizacji
 • Rodzaj przetwarzanych danych finansowych
 • Rodzaj danych osobowych i wrażliwych
 • Dojrzałość świadczonej usługi

Ryzyka podmiotu:

 • Dojrzałość organizacji
 • Lokalizacja dostawcy
 • Znane incydenty bezpieczeństwa
 • Rozmiar firmy
 • Stan finansowy
 • Historia współpracy

Ważne jest, aby zrozumieć, że profile ryzyka utworzone dla dostawcyów mogą się  zmieniać z czasem. To nie jest jednorazowa aktywność. Jest to proces ciągły, który powinien być powtarzany co najmniej raz w roku.

Krok 6: Oceń ryzyka i zrozum, którzy dostawcy spełniają Twoje standardy

Powinieneś poprosić wszystkich swoich dostawców o przeprowadzenie samooceny. Możesz stworzyć prosty szablon kwestionariusza oceny ryzyka, używając arkusza kalkulacyjnego lub dedykowanego systemu ankiet online. Pamiętaj, że przetwarzasz wrażliwe dane, więc upewnij się, że kwestionariusze są bezpieczne.

Krok 7: Zarządzaj ustaleniami i ustanów działania korygujące

Gdy niezbędne informacje zostaną zebrane, nadszedł czas na przeprowadzenie procesu oceny i określenie wymaganych działań korygujących. Przypisz działania korygujące odpowiednim osobom. Zauważ, że działania korygujące mogą dotyczyć zarówno Twojej organizacji, jak i poszczególnych dostawców.

Krok 8: Wdroż proces w swojej organizacji

Ustal macierz prawdopodobieństwa i wpływu, która łączy prawdopodobieństwo każdego ryzyka z poziomem wpływu na Twoją organizację. Upewnij się, że tworzysz harmonogram regularnych przeglądów i aktualizacji macierzy. Jest to ważny krok, aby śledzić, zarządzać i reagować na ryzyka w odpowiedni sposób, na bieżąco.

Zarządzanie ryzykiem przedsiębiorstwa wymaga systematycznego i dobrze zorganizowanego podejścia do pracy z dostawcami. Wraz ze wzrostem złożoności środowiska biznesowego i dynamicznej gospodarki, zarządzanie ryzykiem dostawców może być wymagającym wyzwaniem. Użycie dedykowanego narzędzia do zarządzania ryzykiem jak najlepiej dostosowanego dla procesów GRC dla Twojej organizacji może być kluczowe dla skuteczności procesu zarządzania dostawcami. Jest to szczególnie ważne dla każdej organizacji wdrażającej zintegrowane podejście do zarządzania ryzykiem.

Rozwiązania biznesowe

Platforma AdaptiveGRC oferuje szereg modułów ułatwiających zarządzanie działaniami GRC w Twojej firmie.

Pozwól nam dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Wypełnij poniższy formularz.
ZAREZERWUJ KONSUTLACJĘ

Usprawnij swoje działania GRC dzięki AdaptiveGRC
Uzyskuj szybsze wyniki.

 • Wypełnij formularz.
 • Nasz konsultant wspólnie z Tobą określi potrzeby Twojej firmy.
 • Zaplanujemy demonstrację produktu, aby pokazać wymagane funkcje.
 • Pozyskamy Twoją opinię i dostosujemy narzędzie do Twoich potrzeb.
Wypełnij formularz

  Administratorem Twoich danych osobowych jest C&F S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności C&F S.A.

  NASZE RECENZJE

  Przeczytaj recenzje, aby dowiedzieć się, co użytkownicy myślą o naszych rozwiązaniach.

  Niezwykle efektywne oprogramowanie GRC w atrakcyjnej cenie

  AdaptiveGRC oferuje dużą elastyczność w obsłudze procesów GRC i audytu. Produkt jest stale rozwijany, a klienci regularnie otrzymują dostęp nowe możliwości i funkcjonalności. Co więcej, cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do innych produktów na rynku. Zespół wsparcia jest elastyczny i odpowiednio reaguje na potrzeby klientów.

  Sebastian B. Dyrektor Generalny | Bezpieczeństwo komputerowe i sieciowe

  Wszechstronna platforma do zarządzania ryzykiem i zgodnością

  Korzystałem z modułów AdaptiveGRC do zarządzania zgodnością i ryzykiem przez ponad rok. Wdrożenie przebiegło płynnie, a zespół wsparcia zawsze służył pomocą. Szczególnie cenię sobie funkcjonalności oferowane przez AdaptiveGRC – wszystkie procesy GRC są zarządzane za pomocą jednego narzędzia, które korzysta z jednej bazy danych. Narzędzie to pomogło mojej organizacji obniżyć koszty operacyjne i lepiej zrozumieć ryzyka.

  Marcin K. Dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji | Usługi finansowe

  Doskonałe narzędzie do kontroli zgodności

  Niesamowite jest to, że dzięki AdaptiveGRC zarządzanie indywidualnymi ocenami można skrócić z dni do minut. Narzędzie umożliwia generowanie raportów dla różnych interesariuszy, zawierających wybrane dane z wyników ocen. Bardzo doceniam możliwość tworzenia list specyfikacji zgodności dla kontraktów z dostawcami czy wewnętrznych działów.

  Jasween K. Zgodność w branży farmaceutycznej

  AdaptiveGRC wspiera firmy ubezpieczeniowe w zarządzaniu ryzykiem i zgodnością

  Używałem AdaptiveGRC do wsparcia procesów zarządzania zgodnością w firmach ubezpieczeniowych, które musiały dostosować się do wymagajacych regulacji branżowych. Używałem też AdaptiveGRC do zarządzania i monitorowania procesów zarządzania danymi po wejściu w życie RODO. Doświadczyłem znacznego wzrostu efektywności w obu przypadkach.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia | Samozatrudnienie

  W nazwie AdaptiveGRC zawiera się wszystko

  Jak sugeruje nazwa, AdaptiveGRC to kompleksowe rozwiązanie GRC, które można dostosować do organizacji z różnych branż i różnej wielkości. Zespół AGRC wykonał znakomitą pracę, projektując i tworząc najlepsze w swojej klasie rozwiązanie GRC, które odpowiada na wyzwania dzisiejszego niepewnego i szybko zmieniającego się globalnego klimatu biznesowego. Współpraca z zespołem AGRC była przyjemnością, a wsparcie, które zapewnili, było wyjątkowe.

  D Scott C. Rozwój Biznesu | Biotechnologia

  Instytucje finansowe mogą znacznie skorzystać na AdaptiveGRC

  Cieszę się, że mogę używać AdaptiveGRC w mojej pracy. To dedykowane rozwiązanie jest bardzo pomocne każdemu, kto musi wypełnić kwestionariusz SREP. Dodatkowy czas, który zyskałem, był bezcenny. Design platformy również bardzo mi się podoba. Prostota użytkowania jest dużym plusem. Dzięki możliwości porównywania formularzy z poprzednich lat, mogłem skrócić czas potrzebny na wypełnienie nowego kwestionariusza. Ponadto, mogę monitorować postępy osób zaangażowanych w proces.

  Anna C. Szef Zespołu ds. Przestępstw Finansowych | Bankowość

  Świetne wsparcie dla firmy ubezpieczeniowej

  Moje ogólne doświadczenia są bardzo pozytywne. Czas i kontrola nad procesami, które zyskałem, są nieocenione. Podoba mi się, że platforma jest bardzo łatwa w obsłudze. Zdecydowanie pozwoliło mi to skrócić czas potrzebny na wypełnienie kwestionariusza SREP. Mogę również łatwo kontrolować status pracy moich członków zespołu, sprawdzać ich postępy i monitorować na bieżąco wydarzenia.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia

  Jesteś niezależnym audytorem wewnętrznym lub pracujesz w niewielkim zespole audytowym?
  Sprawdź AuditStarter od AdaptiveGRC:
  to nowoczesne i proste w obsłudze narzędzie audytowe,
  które pozwoli Ci porzucić Excela na rzecz bardziej efektywnej pracy.

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.