Kluczowe cechy narzędzi do zarządzania ryzykiem.

Ostatnie lata były wyzwaniem dla zapewnienia ciągłości działania firm. Praktycznie nie ma branży, która nie borykałaby się z trudnościami spowodowanymi zakłóceniami w łańcuchach dostaw, restrykcjami sanitarnymi, potrzebą wprowadzenia pracy zdalnej czy, ostatnio, gospodarczym i regulacyjnym zamieszaniem spowodowanym przez wojnę na Ukrainie. W wielu przypadkach to właśnie udana cyfryzacja procesów pozwoliła firmom przetrwać. Cyfryzacja objęła wiele obszarów działalności firm, dostarczając im licznych nowych narzędzi i technik zarządzania ryzykiem. Jak cyfrowe narzędzia mogą wzmacniać zarządzanie ryzykiem?

Podstawowym wyzwaniem dla nowoczesnego podejścia do zarządzania ryzykiem jest opracowanie spójnego procesu, który obejmuje całą firmę. Istnieje wiele rodzajów ryzyk, które należy zarządzać w ramach Zarządzania Ryzykiem Przedsiębiorstwa (ERM).

 • Zgodność,
 • Finanse,
 • Zagrożenia i bezpieczeństwo,
 • Operacyjne i strategiczne;
 • Reputacja.

Czym jest ERM?

Gartner definiuje zarządzanie ryzykiem przedsiębiorstwa jako „identyfikację, analizę i traktowanie zagrożeń, przed którymi stoi organizacja, z punktu widzenia poziomów kierowniczych”.

Oznacza to patrzenie na potencjalne zagrożenia dla firmy w kwestiach finansowych, kredytowych, oszustw, jak również ogólnej strategii i operacji. Innymi słowy, ERM to strategiczne, firmowe działanie mające na celu skuteczne identyfikowanie ryzyk dla szeroko pojętych finansów i operacji firmy, oraz skuteczne zapobieganie im lub odpowiednie przygotowanie się na nie.

Tradycyjne zarządzanie ryzykiem pozostawiało analizę ryzyka i podejmowanie decyzji w rękach szefów działów, co może prowadzić do podejścia w silosach. ERM jest odpowiedzią na zbyt wąskie postrzeganie zarządzania ryzykiem w firmach. Jednak wymaga to całkowicie nowych zdolności przetwarzania informacji, przepływu pracy i podejmowania decyzji.

Oprogramowanie do zarządzania ryzykiem

Narzędzia i techniki zarządzania ryzykiem znacznie ewoluowały w ciągu ostatnich kilku dekad. Sprzyjają one holistycznemu podejściu, dającemu menedżerowi ryzyka szerszy obraz organizacji.

Oczywiście, ze względu na złożoność środowiska biznesowego i dynamikę czynników ryzyka, te narzędzia muszą być cyfrowe, aby umożliwić menedżerom ryzyka zrozumienie skali i zmienności.

Jednym z takich narzędzi, które spełniają potrzeby ERM XXI wieku, jest Adaptive GRC. Jest to pakiet oprogramowania do rozwoju ryzyka i wizualizacji, zaprojektowany do wspierania identyfikacji ryzyka, monitorowania i raportowania.

Niektóre z jego godnych uwagi funkcji to:

Rejestr ryzyka

Rejestr ryzyka to niezbędne narzędzie dla każdego menedżera ryzyka. Służy do zbierania potencjalnie powtarzających się ryzyk, organizowania ich według kategorii i przypisywania ich osobom w organizacji, których obowiązkiem jest radzenie sobie z tymi ryzykami.

W rejestrze ryzyka można również zbierać dodatkowe informacje, takie jak charakter ryzyka i sposób radzenia sobie z nim. Użyteczność i łatwość użytkowania są kluczowe w prowadzeniu rejestru ryzyka, podobnie jak możliwość zarządzania nim online przez większy zespół.

Zgodność z ISO 31000

ISO 31000 to grupa standardów zarządzania ryzykiem opracowanych przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO). Zapewnia uniwersalny model zarządzania ryzykiem i ma na celu ujednolicenie obecnych standardów, metodologii i modeli różniących się w zależności od branży, rodzaju działalności lub regionu.

Globalnie akceptowane standardy i zasady zarządzania ryzykiem są absolutnym wymogiem dla nowoczesnych narzędzi używanych przez menedżerów ryzyka.

Precyzyjne zarządzanie odpowiedzialnością

Jedno ryzyko może dotyczyć kilku obszarów organizacji lub jej procesów. Adaptive GRC umożliwia Właścicielom Ryzyka posiadanie wielu interesariuszy dostarczających informacje do jednego rekordu ryzyka. Pozwala to uwzględnić więcej czynników ryzyka w całej organizacji.

Raportowanie

Raportowanie jest kulminacją procesu zarządzania ryzykiem. Na tym etapie menedżerowie oceniają skuteczność analiz ryzyka i sposoby radzenia sobie z ryzykiem. Łatwe, ale dokładne i niezawodne raportowanie obejmujące cały proces zarządzania ryzykiem umożliwia ciągłe doskonalenie jego skuteczności.

Zarządzanie ryzykiem przedsiębiorstwa ciągle się rozwija. Najlepsze narzędzia do zarządzania GRC to te rozwiązania, które ewoluują razem z nim i są w stanie przyczynić się do jego skuteczności. Jako potężne narzędzie do opracowywania i wizualizacji ryzyka online, AdaptiveGRC jest zaprojektowane do wspierania doskonałej identyfikacji ryzyka, monitorowania i raportowania. Zapewnia również pełną koordynację działań i informacji dotyczących zarządzania, ryzyka i zgodności na wszystkich poziomach w dowolnej organizacji.

Rozwiązania biznesowe

Platforma AdaptiveGRC oferuje szereg modułów ułatwiających zarządzanie działaniami GRC w Twojej firmie.

Pozwól nam dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Wypełnij poniższy formularz.
ZAREZERWUJ KONSUTLACJĘ

Usprawnij swoje działania GRC dzięki AdaptiveGRC
Uzyskuj szybsze wyniki.

 • Wypełnij formularz.
 • Nasz konsultant wspólnie z Tobą określi potrzeby Twojej firmy.
 • Zaplanujemy demonstrację produktu, aby pokazać wymagane funkcje.
 • Pozyskamy Twoją opinię i dostosujemy narzędzie do Twoich potrzeb.
Wypełnij formularz

  Administratorem Twoich danych osobowych jest C&F S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności C&F S.A.

  NASZE RECENZJE

  Przeczytaj recenzje, aby dowiedzieć się, co użytkownicy myślą o naszych rozwiązaniach.

  Niezwykle efektywne oprogramowanie GRC w atrakcyjnej cenie

  AdaptiveGRC oferuje dużą elastyczność w obsłudze procesów GRC i audytu. Produkt jest stale rozwijany, a klienci regularnie otrzymują dostęp nowe możliwości i funkcjonalności. Co więcej, cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do innych produktów na rynku. Zespół wsparcia jest elastyczny i odpowiednio reaguje na potrzeby klientów.

  Sebastian B. Dyrektor Generalny | Bezpieczeństwo komputerowe i sieciowe

  Wszechstronna platforma do zarządzania ryzykiem i zgodnością

  Korzystałem z modułów AdaptiveGRC do zarządzania zgodnością i ryzykiem przez ponad rok. Wdrożenie przebiegło płynnie, a zespół wsparcia zawsze służył pomocą. Szczególnie cenię sobie funkcjonalności oferowane przez AdaptiveGRC – wszystkie procesy GRC są zarządzane za pomocą jednego narzędzia, które korzysta z jednej bazy danych. Narzędzie to pomogło mojej organizacji obniżyć koszty operacyjne i lepiej zrozumieć ryzyka.

  Marcin K. Dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji | Usługi finansowe

  Doskonałe narzędzie do kontroli zgodności

  Niesamowite jest to, że dzięki AdaptiveGRC zarządzanie indywidualnymi ocenami można skrócić z dni do minut. Narzędzie umożliwia generowanie raportów dla różnych interesariuszy, zawierających wybrane dane z wyników ocen. Bardzo doceniam możliwość tworzenia list specyfikacji zgodności dla kontraktów z dostawcami czy wewnętrznych działów.

  Jasween K. Zgodność w branży farmaceutycznej

  AdaptiveGRC wspiera firmy ubezpieczeniowe w zarządzaniu ryzykiem i zgodnością

  Używałem AdaptiveGRC do wsparcia procesów zarządzania zgodnością w firmach ubezpieczeniowych, które musiały dostosować się do wymagajacych regulacji branżowych. Używałem też AdaptiveGRC do zarządzania i monitorowania procesów zarządzania danymi po wejściu w życie RODO. Doświadczyłem znacznego wzrostu efektywności w obu przypadkach.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia | Samozatrudnienie

  W nazwie AdaptiveGRC zawiera się wszystko

  Jak sugeruje nazwa, AdaptiveGRC to kompleksowe rozwiązanie GRC, które można dostosować do organizacji z różnych branż i różnej wielkości. Zespół AGRC wykonał znakomitą pracę, projektując i tworząc najlepsze w swojej klasie rozwiązanie GRC, które odpowiada na wyzwania dzisiejszego niepewnego i szybko zmieniającego się globalnego klimatu biznesowego. Współpraca z zespołem AGRC była przyjemnością, a wsparcie, które zapewnili, było wyjątkowe.

  D Scott C. Rozwój Biznesu | Biotechnologia

  Instytucje finansowe mogą znacznie skorzystać na AdaptiveGRC

  Cieszę się, że mogę używać AdaptiveGRC w mojej pracy. To dedykowane rozwiązanie jest bardzo pomocne każdemu, kto musi wypełnić kwestionariusz SREP. Dodatkowy czas, który zyskałem, był bezcenny. Design platformy również bardzo mi się podoba. Prostota użytkowania jest dużym plusem. Dzięki możliwości porównywania formularzy z poprzednich lat, mogłem skrócić czas potrzebny na wypełnienie nowego kwestionariusza. Ponadto, mogę monitorować postępy osób zaangażowanych w proces.

  Anna C. Szef Zespołu ds. Przestępstw Finansowych | Bankowość

  Świetne wsparcie dla firmy ubezpieczeniowej

  Moje ogólne doświadczenia są bardzo pozytywne. Czas i kontrola nad procesami, które zyskałem, są nieocenione. Podoba mi się, że platforma jest bardzo łatwa w obsłudze. Zdecydowanie pozwoliło mi to skrócić czas potrzebny na wypełnienie kwestionariusza SREP. Mogę również łatwo kontrolować status pracy moich członków zespołu, sprawdzać ich postępy i monitorować na bieżąco wydarzenia.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia

  Jesteś niezależnym audytorem wewnętrznym lub pracujesz w niewielkim zespole audytowym?
  Sprawdź AuditStarter od AdaptiveGRC:
  to nowoczesne i proste w obsłudze narzędzie audytowe,
  które pozwoli Ci porzucić Excela na rzecz bardziej efektywnej pracy.

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.