Proces zarządzania ryzykiem i duża istotność roli kontroli wewnętrznej

Dlaczego kontrola wewnętrzna jest ważna

Jest to mit, że tylko średnie i duże firmy potrzebują procesu zarządzania ryzykiem. W rzeczywistości, każda firma, niezależnie od jej wielkości, powinna korzystać z zasad zarządzania ryzykiem i posiadać  proces kontroli wewnętrznej.

Każda rada zarządzająca jest odpowiedzialna za odpowiedni poziom procesów zarządzania ryzykiem i kontroli wewnętrznej w swojej organizacji.

Przynoszą one organizacji korzyści w dwóch obszarach:

Po pierwsze, kontrole wewnętrzne pomagają organizacji unikać kosztownych, czasochłonnych i szkodliwych przeoczeń, problemów z zgodnością regulacyjną i ryzykiem. Po drugie, pomagają one w sprawnym i szybkim funkcjonowaniu działań, co z kolei zwiększa zyski.

Zalecane podejście do budowania kontroli wewnętrznych

Oczywiste jest, że  podejście do zasad zarządzania będzie różnić się strukturą i złożonością, a procesy powinny być dostosowane do wielkości i rodzaju działalności każdej firmy.

Ale każda organizacja potrzebuje jasnych, konkretnych i odpowiednich procesów kontroli wewnętrznej. Służą one do kontrolowania wszelkich kryzysów, które mogą się pojawić, i zapewnienia płynności i efektywności operacji.

Systemy kontroli wewnętrznej powinny obejmować 5 działalności:

 1. Środowisko kontroli wewnętrznej
 2. Zarządzanie ryzykiem
 3. Mechanizmy kontroli wewnętrznej
 4. Informowanie i komunikacja
 5. Monitorowanie błędów i ich korygowanie

(Źródło: Internal Control – Integrated Framework, Committee Sponsoring Organizations of the Treadway Commission, Jersey City, 1992)

Kontrole wewnętrzne jako spójny sposób wspierania zarządzania

Zalecamy, aby systemy zarządzania ryzykiem wewnętrznym (IRM) były w pełni zintegrowane z resztą organizacji.

System IRM jest tak dobru, jak ich interakcja z innymi systemami zarządzania, więc nigdy nie powinien być wdrażany w próżni. Powinien ściśle współgrać z innymi funkcjami zarządzania, na przykład z planowaniem organizacyjnym. IRM wspomaga i daje pogląd na całość działań organizacji, co wspiera   zespoły planowania, które mogą użyć te dane do poprawy i dostosowania planów i strategii organizacji.

Pomaga on również organizacji szybko dostosować się do dynamicznie  zmieniających się i czasami nieprzewidywalnych warunków rynkowych.

Podsumowanie

Kontrola wewnętrzna pomaga organizacjom, wspiera ochronę aktywów, prowadząc do lepszych wyników finansowych i wspomaga w realizacji  celów strategicznych. Może być sjutecznym wskaźnikiem, który pozwoli  zapobiegać niepotrzebnemu wysiłkowi oraz redukować koszty operacyjne.

Dobre platformy oprogramowania do kontroli wewnętrznej, takie jak Adaptive GRC, mogą automatyzować wiele wymaganych działan w tym procesie, i wspierać w ten sposób dobrze zorganizowany proces  IRM.

AdaptiveGRC to platforma, która pozwala usprawnić procesy zarządzania ryzykiem. Narzędzie oferuje niemal nieograniczoną elastyczność, pozostając jednocześnie proste i intuicyjne w użyciu. Użytkownicy mogą dostosować funkcjonalność, aby dokładnie spełnić wymagania niemal każdej organizacji.

Rozwiązania biznesowe

Platforma AdaptiveGRC oferuje szereg modułów ułatwiających zarządzanie działaniami GRC w Twojej firmie.

Pozwól nam dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Wypełnij poniższy formularz.
ZAREZERWUJ KONSUTLACJĘ

Usprawnij swoje działania GRC dzięki AdaptiveGRC
Uzyskuj szybsze wyniki.

 • Wypełnij formularz.
 • Nasz konsultant wspólnie z Tobą określi potrzeby Twojej firmy.
 • Zaplanujemy demonstrację produktu, aby pokazać wymagane funkcje.
 • Pozyskamy Twoją opinię i dostosujemy narzędzie do Twoich potrzeb.
Wypełnij formularz

  Administratorem Twoich danych osobowych jest C&F S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności C&F S.A.

  NASZE RECENZJE

  Przeczytaj recenzje, aby dowiedzieć się, co użytkownicy myślą o naszych rozwiązaniach.

  Niezwykle efektywne oprogramowanie GRC w atrakcyjnej cenie

  AdaptiveGRC oferuje dużą elastyczność w obsłudze procesów GRC i audytu. Produkt jest stale rozwijany, a klienci regularnie otrzymują dostęp nowe możliwości i funkcjonalności. Co więcej, cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do innych produktów na rynku. Zespół wsparcia jest elastyczny i odpowiednio reaguje na potrzeby klientów.

  Sebastian B. Dyrektor Generalny | Bezpieczeństwo komputerowe i sieciowe

  Wszechstronna platforma do zarządzania ryzykiem i zgodnością

  Korzystałem z modułów AdaptiveGRC do zarządzania zgodnością i ryzykiem przez ponad rok. Wdrożenie przebiegło płynnie, a zespół wsparcia zawsze służył pomocą. Szczególnie cenię sobie funkcjonalności oferowane przez AdaptiveGRC – wszystkie procesy GRC są zarządzane za pomocą jednego narzędzia, które korzysta z jednej bazy danych. Narzędzie to pomogło mojej organizacji obniżyć koszty operacyjne i lepiej zrozumieć ryzyka.

  Marcin K. Dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji | Usługi finansowe

  Doskonałe narzędzie do kontroli zgodności

  Niesamowite jest to, że dzięki AdaptiveGRC zarządzanie indywidualnymi ocenami można skrócić z dni do minut. Narzędzie umożliwia generowanie raportów dla różnych interesariuszy, zawierających wybrane dane z wyników ocen. Bardzo doceniam możliwość tworzenia list specyfikacji zgodności dla kontraktów z dostawcami czy wewnętrznych działów.

  Jasween K. Zgodność w branży farmaceutycznej

  AdaptiveGRC wspiera firmy ubezpieczeniowe w zarządzaniu ryzykiem i zgodnością

  Używałem AdaptiveGRC do wsparcia procesów zarządzania zgodnością w firmach ubezpieczeniowych, które musiały dostosować się do wymagajacych regulacji branżowych. Używałem też AdaptiveGRC do zarządzania i monitorowania procesów zarządzania danymi po wejściu w życie RODO. Doświadczyłem znacznego wzrostu efektywności w obu przypadkach.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia | Samozatrudnienie

  W nazwie AdaptiveGRC zawiera się wszystko

  Jak sugeruje nazwa, AdaptiveGRC to kompleksowe rozwiązanie GRC, które można dostosować do organizacji z różnych branż i różnej wielkości. Zespół AGRC wykonał znakomitą pracę, projektując i tworząc najlepsze w swojej klasie rozwiązanie GRC, które odpowiada na wyzwania dzisiejszego niepewnego i szybko zmieniającego się globalnego klimatu biznesowego. Współpraca z zespołem AGRC była przyjemnością, a wsparcie, które zapewnili, było wyjątkowe.

  D Scott C. Rozwój Biznesu | Biotechnologia

  Instytucje finansowe mogą znacznie skorzystać na AdaptiveGRC

  Cieszę się, że mogę używać AdaptiveGRC w mojej pracy. To dedykowane rozwiązanie jest bardzo pomocne każdemu, kto musi wypełnić kwestionariusz SREP. Dodatkowy czas, który zyskałem, był bezcenny. Design platformy również bardzo mi się podoba. Prostota użytkowania jest dużym plusem. Dzięki możliwości porównywania formularzy z poprzednich lat, mogłem skrócić czas potrzebny na wypełnienie nowego kwestionariusza. Ponadto, mogę monitorować postępy osób zaangażowanych w proces.

  Anna C. Szef Zespołu ds. Przestępstw Finansowych | Bankowość

  Świetne wsparcie dla firmy ubezpieczeniowej

  Moje ogólne doświadczenia są bardzo pozytywne. Czas i kontrola nad procesami, które zyskałem, są nieocenione. Podoba mi się, że platforma jest bardzo łatwa w obsłudze. Zdecydowanie pozwoliło mi to skrócić czas potrzebny na wypełnienie kwestionariusza SREP. Mogę również łatwo kontrolować status pracy moich członków zespołu, sprawdzać ich postępy i monitorować na bieżąco wydarzenia.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia

  Jesteś niezależnym audytorem wewnętrznym lub pracujesz w niewielkim zespole audytowym?
  Sprawdź AuditStarter od AdaptiveGRC:
  to nowoczesne i proste w obsłudze narzędzie audytowe,
  które pozwoli Ci porzucić Excela na rzecz bardziej efektywnej pracy.

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.