Rejestr ryzyka: fundament skutecznego procesu zarządzania ryzykiem przedsiębiorstwa

Zarządzanie ryzykiem przedsiębiorstwa (ERM) to skuteczny, lecz złożony proces, który identyfikuje, monitoruje i raportuje ryzyka związane z szerokim zakresem działalności organizacji. Niektóre z najlepszych oprogramowań GRC oraz rozwiązań zarządzania ryzykiem dostarczają Rejestry Ryzyka, które są kluczowe dla organizacji skutecznej polityki ERM.

Rejestr Ryzyka:

 • Stanowi kompleksową listę zidentyfikowanych ryzyk.
 • Oszacowuje prawdopodobieństwo wystąpienia zidentyfikowanych ryzyk.
 • Określa działania podejmowane w celu zmniejszenia ryzyka.
 • Ustala, kto jest odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem.

Rejestr Ryzyka to dokument, choć w oprogramowaniu GRC możemy traktować go jako repozytorium informacji.

Ważne jest, aby Rejestr Ryzyka:

 • Był łatwo dostępny.
 • Pozwalał wielu osobom w organizacji na współpracę.
 • Stosował najlepsze praktyki zarządzania ryzykiem, w tym cykl życia samego Rejestru Ryzyka.

Wszystko zaczyna się od Rejestru Ryzyka

Pierwszym krokiem jest zbudowanie solidnych podstaw skutecznego procesu zarządzania ryzykiem poprzez zebranie wszystkich istotnych informacji dotyczących ERM. Następnie należy ustalić klarowne metryki do oceny i pomiaru każdego ryzyka w różnych jednostkach biznesowych.

Jakie są minimalne wymagania dot. Rejestru Ryzyka?

Każde ryzyko zawarte w Rejestrze Ryzyka powinno być krótko zdefiniowane, wraz z opisem wpływu na organizację w przypadku wystąpienia (np. koszty, straty wizerunkowe), prawdopodobieństwem wystąpienia ryzyka, „właścicielami” ryzyka i odpowiednimi działaniami zapobiegawczymi.

Postępowanie W przypadku sytuacji awaryjnych

Rejestr ryzyka jest również narzędziem dla pracowników do zarządzania odpowiedzialnością za poszczególne ryzyka. Jak wspomniano wcześniej, można przypisać ryzyka „właścicielom”, dokumentować sposób, w jaki właściciele reagują na swoje ryzyka, oraz jak skuteczne były ich działania.

Rejestr Ryzyka może umożliwić analizę sytuacji i generowanie formalnych raportów. Oznacza to, że menedżerowie ryzyka mogą mierzyć skuteczność polityk ERM oraz wprowadzać zmiany wszędzie tam, gdzie polityka zawiodła.

Wreszcie, ponieważ Rejestry Ryzyka gromadzą cenne informacje w zorganizowany i ustrukturyzowany sposób, menedżerowie i liderzy mogą wyraźnie zobaczyć pełen listę ryzyk, z którymi boryka się organizacja, i zrozumieć, jak zarządzać tymi ryzykami w celu osiągnięcia celów organizacyjnych.

Podsumowanie

Rejestr Ryzyka jest kluczowy dla skutecznego zarządzania ryzykiem. Każda organizacja poważnie traktująca procesy zarządznia ryzykiem powinna zrozumieć konieczność utrzymywania Rejestru Ryzyka, który może dodatkowo skuteczniej wspierać te procesy poprzez wybór odpowiedniej platformy oprogramowania klasy GRC w pełni wykorzystującej korzyści dodatkowej automatyzacji i usprawnienia procesu.

Rozwiązania biznesowe

Platforma AdaptiveGRC oferuje szereg modułów ułatwiających zarządzanie działaniami GRC w Twojej firmie.

Pozwól nam dopasować najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy. Wypełnij poniższy formularz.
ZAREZERWUJ KONSUTLACJĘ

Usprawnij swoje działania GRC dzięki AdaptiveGRC
Uzyskuj szybsze wyniki.

 • Wypełnij formularz.
 • Nasz konsultant wspólnie z Tobą określi potrzeby Twojej firmy.
 • Zaplanujemy demonstrację produktu, aby pokazać wymagane funkcje.
 • Pozyskamy Twoją opinię i dostosujemy narzędzie do Twoich potrzeb.
Wypełnij formularz

  Administratorem Twoich danych osobowych jest C&F S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności C&F S.A.

  NASZE RECENZJE

  Przeczytaj recenzje, aby dowiedzieć się, co użytkownicy myślą o naszych rozwiązaniach.

  Niezwykle efektywne oprogramowanie GRC w atrakcyjnej cenie

  AdaptiveGRC oferuje dużą elastyczność w obsłudze procesów GRC i audytu. Produkt jest stale rozwijany, a klienci regularnie otrzymują dostęp nowe możliwości i funkcjonalności. Co więcej, cena jest bardzo konkurencyjna w porównaniu do innych produktów na rynku. Zespół wsparcia jest elastyczny i odpowiednio reaguje na potrzeby klientów.

  Sebastian B. Dyrektor Generalny | Bezpieczeństwo komputerowe i sieciowe

  Wszechstronna platforma do zarządzania ryzykiem i zgodnością

  Korzystałem z modułów AdaptiveGRC do zarządzania zgodnością i ryzykiem przez ponad rok. Wdrożenie przebiegło płynnie, a zespół wsparcia zawsze służył pomocą. Szczególnie cenię sobie funkcjonalności oferowane przez AdaptiveGRC – wszystkie procesy GRC są zarządzane za pomocą jednego narzędzia, które korzysta z jednej bazy danych. Narzędzie to pomogło mojej organizacji obniżyć koszty operacyjne i lepiej zrozumieć ryzyka.

  Marcin K. Dyrektor ds. bezpieczeństwa informacji | Usługi finansowe

  Doskonałe narzędzie do kontroli zgodności

  Niesamowite jest to, że dzięki AdaptiveGRC zarządzanie indywidualnymi ocenami można skrócić z dni do minut. Narzędzie umożliwia generowanie raportów dla różnych interesariuszy, zawierających wybrane dane z wyników ocen. Bardzo doceniam możliwość tworzenia list specyfikacji zgodności dla kontraktów z dostawcami czy wewnętrznych działów.

  Jasween K. Zgodność w branży farmaceutycznej

  AdaptiveGRC wspiera firmy ubezpieczeniowe w zarządzaniu ryzykiem i zgodnością

  Używałem AdaptiveGRC do wsparcia procesów zarządzania zgodnością w firmach ubezpieczeniowych, które musiały dostosować się do wymagajacych regulacji branżowych. Używałem też AdaptiveGRC do zarządzania i monitorowania procesów zarządzania danymi po wejściu w życie RODO. Doświadczyłem znacznego wzrostu efektywności w obu przypadkach.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia | Samozatrudnienie

  W nazwie AdaptiveGRC zawiera się wszystko

  Jak sugeruje nazwa, AdaptiveGRC to kompleksowe rozwiązanie GRC, które można dostosować do organizacji z różnych branż i różnej wielkości. Zespół AGRC wykonał znakomitą pracę, projektując i tworząc najlepsze w swojej klasie rozwiązanie GRC, które odpowiada na wyzwania dzisiejszego niepewnego i szybko zmieniającego się globalnego klimatu biznesowego. Współpraca z zespołem AGRC była przyjemnością, a wsparcie, które zapewnili, było wyjątkowe.

  D Scott C. Rozwój Biznesu | Biotechnologia

  Instytucje finansowe mogą znacznie skorzystać na AdaptiveGRC

  Cieszę się, że mogę używać AdaptiveGRC w mojej pracy. To dedykowane rozwiązanie jest bardzo pomocne każdemu, kto musi wypełnić kwestionariusz SREP. Dodatkowy czas, który zyskałem, był bezcenny. Design platformy również bardzo mi się podoba. Prostota użytkowania jest dużym plusem. Dzięki możliwości porównywania formularzy z poprzednich lat, mogłem skrócić czas potrzebny na wypełnienie nowego kwestionariusza. Ponadto, mogę monitorować postępy osób zaangażowanych w proces.

  Anna C. Szef Zespołu ds. Przestępstw Finansowych | Bankowość

  Świetne wsparcie dla firmy ubezpieczeniowej

  Moje ogólne doświadczenia są bardzo pozytywne. Czas i kontrola nad procesami, które zyskałem, są nieocenione. Podoba mi się, że platforma jest bardzo łatwa w obsłudze. Zdecydowanie pozwoliło mi to skrócić czas potrzebny na wypełnienie kwestionariusza SREP. Mogę również łatwo kontrolować status pracy moich członków zespołu, sprawdzać ich postępy i monitorować na bieżąco wydarzenia.

  Recenzent zweryfikowany Ubezpieczenia

  Jesteś niezależnym audytorem wewnętrznym lub pracujesz w niewielkim zespole audytowym?
  Sprawdź AuditStarter od AdaptiveGRC:
  to nowoczesne i proste w obsłudze narzędzie audytowe,
  które pozwoli Ci porzucić Excela na rzecz bardziej efektywnej pracy.

  This site is registered on wpml.org as a development site. Switch to a production site key to remove this banner.